Warsztaty Charakteryzacji Urazowej za nami.

W niedzielę 1 marca w pomieszczeniach Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy w budynku Publicznego Przedszkola nr 21 w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się nietypowe zajęcia. Warsztaty Charakteryzacji Urazowej zorganizowano dla ratowników, instruktorów i osób które prowadzą szkolenia pierwszej pomocy. W szkoleniu brało udział 15 osób w tym ratownicy HCPP, uczniowie klasy o profilu ratownictwa medycznego z Ożarowa, członkowie szkolnej grupy ratowniczej Zespołu Szkół nr 1 im. M. Kopernika w Ostrowcu oraz uczniowie klasy ratownictwa medycznego IV L.O. im. C.K. Norwida z Ostrowca.

Zajęcia prowadziła profesjonalna wizażystka i charakteryzatorka pochodzącą z Kunowa Izabela Jary, która ma już spore doświadczenie zdobyte podczas produkcji dla telewizji m. in. programów „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, sesje biznesowe, nagrania wideoklipów, reklam , pokazów mody czy sesji zdjęciowej m.in. Pauliny Paprockiej, która wygrała program”Top Model”.

- Podczas zajęć i ćwiczeń praktycznych kursanci używali profesjonalnych materiałów, które są wykorzystywane podczas produkcji TV i sesji zdjęciowych. Każdy z uczestników wykonywał osobiście kilka ran – mówi Izabela Jary.

W programie kursu znalazło się wykonywanie ran ciętych, ran postrzałowych, ran szarpanych, ran z ciałem obcym tj. np. wbitym kawałkiem szkła czy metalu. Wykonywano również rany pooparzeniowe I, II i III stopnia, rany ropiejące, złamania otwarte, rany głowy, ślady pobicia. Wszystkie te zajęcia zorganizowaliśmy po to by ratownicy i instruktorzy  mogli w sposób bardziej profesjonalny prowadzić szkolenia, zaś pozoracje i ćwiczenia były jak najbardziej realistyczne.

- Nasi kursanci będą mogli też oswoić się z widokiem krwi i zobaczyć jak może wyglądać prawdziwy uraz którego jeszcze nigdy nie widzieli – dodaje Dariusz Czupryński szef Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy.

- Warsztaty te są bardzo potrzebne i przydatne nam ratownikom również podczas ćwiczeń, które organizujemy sami dla siebie, by doskonalić swoje umiejętności, aby w razie konieczności móc udzielić pomocy profesjonalnie. Mówię o tym, gdyż sama jestem ratownikiem HCPP. Bycie członkiem grupy która jest jednostką wspierającą system Państwowe Ratownictwo Medyczne zobowiązuje by stale podnosić swoje kwalifikacje – ocenia Joanna Swat.

Warsztaty Ratownicze

Po raz kolejny Ratownicy HCPP przeprowadzili Warsztaty Ratownicze dla uczniów Liceum w Ożarowie z klasy o profilu ratowniczym. Warsztaty odbyły się w Nietulisku Dużym w dniach 23-25 styczeń 2015r. Wykłady i ćwiczenia (dużo ćwiczeń) to doświadczenie które potrzebne jest każdemu kto chce pomagać innym.

Ćwiczenia Powiatowe „Bałtek2014″

Służba wywiadowcza policji otrzymała informację, że na terenie jednego z budynków wchodzących w skład Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego ukrywa się grupa przestępcza. Funkcjonariusze udają się na miejsce wskazane przez policyjnego informatora i próbują ująć podejrzanych. Niestety okazuje się, że jeden z przestępców posiada broń palną. Padają strzały. W wyniku rykoszetu dochodzi do uszkodzenia zbiorników z substancjami chemicznymi. Opary substancji wywołują podrażnienia dróg oddechowych i powodują oparzenia chemiczne u jednego z policjantów. Dochodzi również do niewielkiego pożaru w jednym z pomieszczeń, gdyż sprawcy podłożyli ogień pragnąc zatrzeć ślady.

Jednemu z przestępców udaje się uciec i ukrywa się w pobliskich zabudowaniach. Trwają przeszukiwania budynków. W celu odwrócenia uwagi służb postanawia on uszkodzić mechanizm napędzający krzesełkowy wyciąg narciarski. Dochodzi do zatrzymania wyciągu w momencie gdy ponad 60 osób znajduje się na krzesełkach. Panująca niska temperatura powoduje konieczność szybkiej ewakuacji osób z krzesełek. Pierwsze próby awaryjnego uruchomienia wyciągu zakończyły się niepowodzeniem. Następnie jedna z matek szuka swojego dziecka w wieku około 12 lat i nie może go jednak odnaleźć. Po pewnym czasie dziecko dzwoni do niej i informuje, że nieznany mu mężczyzna zabrał go ze stoku grożąc bronią i uciekł z nim do lasu, a teraz pozostawił go gdyż dziecko nie mogło szybko iść. Policji udaje się odnaleźć przestępcę i obezwładnić niestety z powodu niskich temperatur należy natychmiast rozpocząć poszukiwania dziecka. Policja zwraca się do PSP z prośbą o pomoc…

To jednak nie scenariusz filmu kryminalnego a ćwiczeń powiatowych Państwowej Straży Pożarnej i służb współdziałających pod kryptonimem „Bałtek 2014″

W dniu 2 grudnia 2014 roku na terenie „Szwajcarii Bałtowskiej” odbyły się ćwiczenia powiatowe których tematem były „Działania ratowniczo – gaśnicze na terenie kompleksu turystycznego”. W działaniach udział brali ratownicy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu ostrowieckiego, Grupa Ratownictwa Wysokościowego z Kielc, oraz służby współdziałające w postaci: Policji, Pogotowia Ratunkowego, PCK, Związku Harcerstwa Polskiego – Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy i GRD Extreme, Grup Ratowniczych Kolejki i Związku Strzelec. W ćwiczeniach wzięło udział ponad 240 osób, a ich przebieg obserwował Z-ca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego st.bryg. Grzegorz Ryski.

Pierwszy epizod obejmował działania Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego „Ostrowiec 2″ związane z likwidacja zagrożenia spowodowanego wyciekiem niezidentyfikowanej i niebezpiecznej substancji chemicznej w budynku centrum konferencyjnego. Tu ratownicy musieli zmagać się z gęstym toksycznym dymem, ewakuacją ciężko poszkodowanych osób ze strefy zagrożenia oraz neutralizacją substancji niebezpiecznej. Trzeci epizod natomiast wymagał od uczestników pełnej koordynacji działań w celu jak najszybszego przeszukania prawie 7 hektarów lasu i odnalezienia tam 12 letniego chłopca. Jednak nie wątpliwie największym zainteresowaniem cieszyły się działania związane z ewakuacją uwiezionych i poszkodowanych osób z kolejki linowej. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego z Kielc oraz pozostali ratownicy przez prawie 2 godziny za pomocą drabin przystawnych i sprzętu linowego podejmowali poszkodowanych i sprowadzali bezpiecznie na ziemię. W tym czasie zespoły ratownictwa medycznego, ratownicy Harcerskiego Centrum Pierwszej pomocy wyposażeni w samochód terenowy oraz pracownicy Parku wyposażeni w skutery śnieżne transportowali  poszkodowanych ze stoku do punktu medycznego. W punkcie medycznym strażacy i ratownicy pod kierownictwem koordynatora medycznego dokonywali wstępnej segregacji poszkodowanych a następnie osoby z lżejszymi urazami w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi odprowadzano do budynku gdzie mogli się ogrzać. Ponad 15 osób z HCPP było pozorantami na wyciągu.

Warsztaty na Lubiance

W dniach 27-30 maja 2014 roku w Harcerskim Ośrodku „Lubianka” w Starachowicach odbyły się zorganizowane prze HCPP, Warsztaty Ratownicze dla uczniów klasy o profilu ratowniczym z Zespołu Szkół im. M. Curie- Skłodowskiej z Ożarowa. Podczas zajęć odbywały się symulacje zdarzeń z kilkoma poszkodowanymi w różnych okolicznościach, wykłady, ćwiczenia. W związku ze zbliżającymi się wakacjami odbyły się również zajęcia z ratownikiem ŚWOPR z zasad bezpieczeństwa nad wodą oraz postepowania z osobą tonącą i ratowaniem po wyciągnięciu z wody.

Warsztaty Ratownicze dla Ożarowa.

W dniach 24-26 stycznia 2014 roku w Nietulisku Dużym odbywały się kolejne Warsztaty Ratownicze. Tym razem Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy zorganizowało je dla klasy liceum o profilu ratowniczym z Zespołu Szkół w Ożarowie. W warsztatach wzięło udział 15 osób. To nie koniec naszej współpracy. Wkrótce kolejne zajęcia praktyczne odbędą się w szkole.

Warsztaty Ratownicze

Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy informuje, że w dniach 22-24 listopada organizuje kolejne Warsztaty Ratownicze. Warsztaty w formie kursu stacjonarnego (wykłady, ćwiczenia, symulacje, filmy) będą prowadzone w Publicznej Szkole Podstawowej w Janiku koło Ostrowca. Zajęcia zaczynają się w piątek o godz. 18.00 a zakończą w niedzielę po godz.13.00. Koszt to 60zł od ucznia. W ramach wpisowego zapewniamy nocleg w warunkach turystycznych (podłoga w szkole, materac, koc), dostęp do kuchni -wyżywienie we własnym zakresie, certyfikat na zakończenie kursu. Zapisy do 20 listopada w Komendzie Hufca ZHP ul. Polna 56 w Ostrowcu. Zapraszamy wszystkich niezdecydowanych, są jeszcze wolne miejsca.

Warsztaty w „Norwidzie”

 37 uczniów z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu brało udział w czterodniowych Warsztatach Ratowniczych. Prowadzone w formie wykładów i ćwiczeń praktycznych zakończyły się egzaminem w dniu 21 października 2013 gdzie kursanci zaliczali RKO na fantomach, pozorację oraz pisali test z pierwszej pomocy. Warsztaty częściowo finansowane  były z programu „Młodzież w Działaniu”.

Warsztaty Ratownicze zakończone

W dniu dzisiejszym zakończyła się 16 edycja Warsztatów Ratowniczych organizowanych przez HCPP. Podczas trzech dni 17 uczestników m. in. z Ostrowca, Ożarowa, Starachowic i Bałtowa poznawali zasady Pierwszej Pomocy. Tradycyjnie już nie mogło się obyć bez pozoracji ktore wyglądaly bardzo realistycznie i pozwalały poznać w praktyce zasady poznane podczas wykladów i prezentacji. Na zakończenie warsztatów odbył się egzamin skaładający się z testu oraz RKO na fantomie, który wszyscy zaliczyli z wynikiem pozytywnym. A my już teraz zapraszamy na kolejne warsztaty.