Beztroskie Bezdroża 2

W dniach 27-28 marca Ratownicy HCPP i GRD Extreme zabezpieczali drugą edycję rajdu samochodów z napędem 4×4 w okolicach Kunowa. Dwa samochody ratownicze zabezpieczały najbardziej wymagające próby na kamieniołomie, bagnach i w lesie. Podczas piątkowego prologu wspólnie z OSP w Kunowie daliśmy pokaz ratownictwa drogowego.
Fotki z www.fotogenic.pl

 

Ćwiczenia Powiatowe „Bałtek2014″

Służba wywiadowcza policji otrzymała informację, że na terenie jednego z budynków wchodzących w skład Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego ukrywa się grupa przestępcza. Funkcjonariusze udają się na miejsce wskazane przez policyjnego informatora i próbują ująć podejrzanych. Niestety okazuje się, że jeden z przestępców posiada broń palną. Padają strzały. W wyniku rykoszetu dochodzi do uszkodzenia zbiorników z substancjami chemicznymi. Opary substancji wywołują podrażnienia dróg oddechowych i powodują oparzenia chemiczne u jednego z policjantów. Dochodzi również do niewielkiego pożaru w jednym z pomieszczeń, gdyż sprawcy podłożyli ogień pragnąc zatrzeć ślady.

Jednemu z przestępców udaje się uciec i ukrywa się w pobliskich zabudowaniach. Trwają przeszukiwania budynków. W celu odwrócenia uwagi służb postanawia on uszkodzić mechanizm napędzający krzesełkowy wyciąg narciarski. Dochodzi do zatrzymania wyciągu w momencie gdy ponad 60 osób znajduje się na krzesełkach. Panująca niska temperatura powoduje konieczność szybkiej ewakuacji osób z krzesełek. Pierwsze próby awaryjnego uruchomienia wyciągu zakończyły się niepowodzeniem. Następnie jedna z matek szuka swojego dziecka w wieku około 12 lat i nie może go jednak odnaleźć. Po pewnym czasie dziecko dzwoni do niej i informuje, że nieznany mu mężczyzna zabrał go ze stoku grożąc bronią i uciekł z nim do lasu, a teraz pozostawił go gdyż dziecko nie mogło szybko iść. Policji udaje się odnaleźć przestępcę i obezwładnić niestety z powodu niskich temperatur należy natychmiast rozpocząć poszukiwania dziecka. Policja zwraca się do PSP z prośbą o pomoc…

To jednak nie scenariusz filmu kryminalnego a ćwiczeń powiatowych Państwowej Straży Pożarnej i służb współdziałających pod kryptonimem „Bałtek 2014″

W dniu 2 grudnia 2014 roku na terenie „Szwajcarii Bałtowskiej” odbyły się ćwiczenia powiatowe których tematem były „Działania ratowniczo – gaśnicze na terenie kompleksu turystycznego”. W działaniach udział brali ratownicy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu ostrowieckiego, Grupa Ratownictwa Wysokościowego z Kielc, oraz służby współdziałające w postaci: Policji, Pogotowia Ratunkowego, PCK, Związku Harcerstwa Polskiego – Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy i GRD Extreme, Grup Ratowniczych Kolejki i Związku Strzelec. W ćwiczeniach wzięło udział ponad 240 osób, a ich przebieg obserwował Z-ca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego st.bryg. Grzegorz Ryski.

Pierwszy epizod obejmował działania Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego „Ostrowiec 2″ związane z likwidacja zagrożenia spowodowanego wyciekiem niezidentyfikowanej i niebezpiecznej substancji chemicznej w budynku centrum konferencyjnego. Tu ratownicy musieli zmagać się z gęstym toksycznym dymem, ewakuacją ciężko poszkodowanych osób ze strefy zagrożenia oraz neutralizacją substancji niebezpiecznej. Trzeci epizod natomiast wymagał od uczestników pełnej koordynacji działań w celu jak najszybszego przeszukania prawie 7 hektarów lasu i odnalezienia tam 12 letniego chłopca. Jednak nie wątpliwie największym zainteresowaniem cieszyły się działania związane z ewakuacją uwiezionych i poszkodowanych osób z kolejki linowej. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego z Kielc oraz pozostali ratownicy przez prawie 2 godziny za pomocą drabin przystawnych i sprzętu linowego podejmowali poszkodowanych i sprowadzali bezpiecznie na ziemię. W tym czasie zespoły ratownictwa medycznego, ratownicy Harcerskiego Centrum Pierwszej pomocy wyposażeni w samochód terenowy oraz pracownicy Parku wyposażeni w skutery śnieżne transportowali  poszkodowanych ze stoku do punktu medycznego. W punkcie medycznym strażacy i ratownicy pod kierownictwem koordynatora medycznego dokonywali wstępnej segregacji poszkodowanych a następnie osoby z lżejszymi urazami w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi odprowadzano do budynku gdzie mogli się ogrzać. Ponad 15 osób z HCPP było pozorantami na wyciągu.

Beztroskie Bezdroża – rajd 4×4

Pierwsza edycja Beztroskich Bezdroży które odbywały się w dniach 11-13 kwietnia 2014 roku już za nami. Na trasie pojawiło się wszystko: piach, błoto, woda, podjazdy i sołtyska z …widłami. Dużo wspaniałej rywalizacji, piękna walka w terenie i poziom, który budzi uznanie.  Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała stale grupa 5 ratowników z HCPP – Grupy Ratownictwa Drogowego Extreme.

KATownia 2013 – Off roadowe zakończenie sezonu

W dniu dzisiejszym zakończyła się kolejna edycja rajdu 4×4 KATownia organizowany przez Klub Miłośników Samochodów Terenowych KAT 4×4 z Ostrowca. Rajd rozpoczynał się w dniu 8 listopada na Ostrowieckim Rynku skąd samochody wyruszyły na trasę piątkowego odcinka gdzie na uczestników czekały trzy próby. Sobota to więcej błota, więcej stromych podjazdów czy trawersów. Na uczestników czekała również próba udzielania pomocy medycznej uczestnikowi wypadku który prowadzili i oceniali ratownicy HCPP. Całość rajdu zabezpieczała Grupa Ratownictwa Drogowego EXTREME z HCPP.

Warto dodać że rajd prócz charakteru integracyjnego miał jeszcze jeden ważny cel. Uczestnicy rajdu jechali dla Marka Duńca – syna Leszka naszego instruktora z ZHP. Pieniądze zebrane podczas rajdu przekazane zostaną na leczenie Marka. Podczas rajdu licytowano książkę przekazaną przez Krzysztofa Hołowczyca z jego dedykacją. Książkę zlicytowano raz za  ponad 3 tyś, po czym została ona ponownie przekazana do licytacji gdzie podczas drugiej uzyskała wartość 6 tyś. Darczyńcy którzy zlicytowali ją po raz drugi przekazali na koniec książkę Markowi który był obecny na sali. Piękny gest załogi startującej w barwach Jurapark Explorer Team (Bałtowskie Bezdroża) u nie jednych uczestników wycisnął łzy wzruszenia.

VIII Międzynarodowy Rajd IPA OFF-ROAD POLAND 2013

W dniach 25-26 października 2013, po raz ósmy odbył się VIII Międzynarodowy Rajd Pojazdów Terenowych IPA OFF-ROAD. Rajd  był imprezą otwartą o charakterze zlotu, której celem była integracja  środowisk zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Policji, przedstawicieli służb mundurowych i pasjonatów jazdy terenowej z Polski i zagranicy, wymiana doświadczeń oraz doskonalenie posiadanych umiejętności związanych z jazdą w trudnym terenie.

Trasa rajdu zorganizowana w okolicach Małego Jodła i Brodów Iłżeckich w świętokrzyskim na pograniczu ziemi iłżeckiej i ostrowieckiej, gdzie nie zabrakło ciekawych tras w bardzo zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, pełnym wodnych przepraw, ostrych trawersów, błota, głębokich wąwozów. Rajd zabezpieczała oczywiście nasza Grupa Ratownictwa Drogowego Extreme z HCPP.

Bałtowskie Bezdroża edycja 9

W dniach 11-13 października Grupa Ratownictwa Drogowego EXTREME, działająca w strukturach HCPP zabezpieczała pod względem medycznym rajd off-roadowy Bałtowskie Bezdroża. Była to 9 edycja tej wspaniałej imprezy, w której brało udział ponad 200 załóg. Nagrodą główną był wyjazd do miejscowości Moab w USA, która jest kolebką off-roadu. Pomimo tak wielkiej nagrody obeszło się bez poważniejszysch interwencji z naszej strony i tylko jedna osoba została przetransportowana do szpitala. W zabezpieczeniu brało udział 16 ratowników oraz 5 karetek z pełnym wyposażeniem, z czego 3 to auta terenowe. Organizatorom i zawodnikom dziękujemy za okazane nam po raz kolejny zaufanie!

 

Ćwiczenia GRD Extreme i HCPP.

W dn. 26.09.2013r. ratownicy Grupy Ratownictwa Drogowego, która jest członem Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy zorganizowali i brali udział w ćwiczeniach z zabezpieczenia miejsc wypadku w rajdzie off-roadowym oraz skutecznego udzielenia pomocy poszkodowanym w autach terenowych. Nasi ratownicy ćwiczyli również ewakuację poszkodowanych na desce ortopedycznej oraz przy użyciu kamizelki Kedricka. Jednym z kolejnych ćwiczeń było znoszenie poszkodowanego w trudnym, błotnistym terenie. Ćwiczenia są jednymi z pierwszych w cyklu przygotowującym nas do imprez motoryzacyjnych, jakie będziemy zabezpieczać w najbliższym czasie – Rajd IPA, Bałtowskie Bezdroża, Mistrzostwa Polski Południowej w MotoCrossie, Quadowe Bezdroża i KATownia 2013. W ćwiczeniach wzięli również udział niektórzy kursanci, z kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, który jest prowadzony i organizowany przez naszą grupą od początku tego tygodnia. Pojazdu oraz miejsca do ćwiczeń użyczyli dla nas koledzy z toru 4×4 w Skarbce. Serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc!

„Królewskie Wertepy” – Rajd 4×4

W Skarbce koło Bałtowa zakończyła się I edycja Rodzinnej Imprezy Off Roadowej „Królewskie Wertepy”, która zgromadziła na starcie kilkanaście załóg m.in. z Kielc i Krakowa.  Rajd trwał trzy dni od 21 do 23 czerwca. Uczestnicy rywalizowali na trasie Skarbka – Solce – Skarbka, mając do przybicia kilkanaście pieczątek, kilka konkurencji sprawnościowych i przeprawę promową przez Wisłę do zaliczenia oraz spotkanie z …rycerzami, którzy wręczali specjalne glejty i miecze najmłodszym uczestnikom imprezy. Nie mogło zabraknąć akcentu ratowniczego. Na trasie ratownicy HCPP zorganizowali i oceniali startujące załogi podczas symulacji wypadku komunikacyjnego. Najlepsze załogi na podsumowaniu otrzymały drobne turystyczne upominki. Nad bezpieczeństwem na trasie rajdu czuwali oczywiście ratownicy Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy skupieni w Grupie Ratownictwa Drogowego „Extreme”.

4×4 Śladami Gombrowicza czyli „Gombrajd 2013″

 Tegoroczny „Gombrajd” rozegrany został na liczącej blisko sto kilometrów trasie Doły Biskupie – Małoszyce i z powrotem. Trudności na poziomie klasy Turystycznej ubarwiły trzy miejsca z tak zwanymi „złotymi pieczątkami” oraz zagadki i konkurencje sprawnościowe. Uczestnicy chwalili trasę, dobry bigos w remizie we Wszechświętych oraz klimat bazy rajdu, która została zlokalizowana w nieczynnym kamieniołomie w Dołach Biskupich. Organizatorem imprezy w dniach 14-16 czerwca był Klub Miłośników Samochodów Terenowych K.A.T. Na trasie rajdu członkowie HCPP zorganizowali punkt na którym uczestnicy rajdu musieli wykazać się umiejętnościami ratowania w wypadku komunikacyjnym. Nad bezpieczeństwem czuwali ratownicy HCPP z Grupy Ratownictwa Drogowego „Extreme”. Na zakończeniu imprezy najlepsze trzy załogi w konkurencji „pierwsza pomoc” otrzymały drobne upominki ufundowane przez HCPP.

Rajd 4×4 „Brodzkie Wertepy”

W dniach 10 – 12 maja br. do gminy Brody zjechali miłośnicy przepraw terenowych i jazdy po bezdrożach z całego województwa świętokrzyskiego. Pierwszy w naszych okoliach rajd offroad zorganizowało nowopowstałe stowarzyszenie „Wertep Brody”. Oprócz sportowej rywalizacji i dobrej zabawy, impreza miała cel charytatywny. Zbierano datki na rehabilitację Anny Bujnowskiej z Dziurowa. Rajd rozpoczęto w Kuczowie, na terenie karczmy „U Jana”. W rajdzie uczestniczyło 22 załóg. W sobotę, 11 maja, mieli oni do pokonania łącznie ok. 70 km trasy, sześć odcinków specjalnych i 43 punkty kontrolne. Rajd był bardzo trudny technicznie – co widać było zarówno po ubłoconych samochodach jaki i zmęczonych załogach wracających do bazy w Karczmie „U Jana”. Mimo utrudzenia, uczestnicy rajdu uznali imprezę za udaną.

Niespodzianka na trasie
Nad bezpieczeństwem zawodów czuwali ratownicy HCPP z Grupy Ratownictwa Drogowego „Extreme”. W trakcie rajdu nasi ratownicy zorganizowali punktowaną bramkę z pozorowanym wypadkiem. Nikt nie był o tym uprzedzony. Były sztuczne rany i niektórzy przestraszyli się że naprawdę doszło do obrażeń. Zadania z pierwszej pomocy, perfekcyjnie wykonała załoga Nissan Patrol w składzie: Damian Wieczorek Diana Maciąg.

Impreza zakończyła się piknikiem charytatywnym. W niedzielę, 12 maja, nad Zalewem Brodzkim, koło boiska „Czarnych Ruda” zorganizowano przejażdżki samochodami terenowymi. Opłatami za przejazd były datki na rzecz rehabilitacji. Łącznie dla Ani Bujnowskiej zebrano 5700zł.