Restart Serca- Bijemy Rekord

W dniu 16 października wspólnie z uczniami z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego podczas Warsztatów Ratowniczych braliśmy udział w ustanowieniu rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Po raz pierwszy jesienią tego roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) i w ramach podnoszenia świadomości społecznej …o problemie nagłego zatrzymania krążenia (NZK) zorganizowany był „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca” pod nazwą „Restart a Heart” , który był odpowiedzią na Deklarację Parlamentu Europejskiego z czerwca 2012 roku, w której państwa członkowskie nawołują do ustanowienia Europejskiego Tygodnia Podnoszenia Świadomości o Problemie Nagłego Zatrzymania Krążenia. Celem inicjatywy jest powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane NZK. Punktem kulminacyjnym akcji był właśnie 16 października, kiedy akcja objęła młodzież wszystkich krajów w Europie, jak również członków Parlamentu Europejskiego, którzy byli uczeni udzielania pierwszej pomocy. Do akcji włączyła się także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która chciała pokazać całej Europie efekty Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Całe wydarzenie odbyło się 16 października 2013 roku  polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na jak największej ilości fantomów, a co za tym idzie przez jak największą ilość osób. Rzecz jasna ratownicy HCPP również włączyli się do akcji i na sali gdzie odbywały się warsztaty zgromadziliśmy 9 fantomów. RKO wykonywało 45 osób przez 30 minut zmieniając się co 5 minut. W sumie nastąpiło 6 zmian.

Zlot Chorągwi z okazji 100 lecia ZHP na ziemi Kieleckiej

W dniach 14-16 września na terenie Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi z okazji 100 lecia Harcerstwa na ziemi Kieleckiej odbył się Zlot Chorągwi Kieleckiej ZHP.

W zlocie wzięła również udział reprezentacja Hufca Ostrowiec która składała się z 15 osobowej grupy ratowników z Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy i 10 osobowej grupy harcerzy z 1 Środowiskowego Szczepu „Bractwo Ognia”.

Poniżej przedstawiamy krótką relację ze zlotu okiem ratownika.

Ratownicy Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy na zlocie pełnili służbę medyczną oraz brali udział w tworzeniu programu zlotu. Na terenie zlotu zorganizowaliśmy punkt medyczny do którego zgłaszali się uczestnicy zlotu z różnymi problemami i to nie tylko tymi medycznymi. Do punktu medycznego trafiali nie tylko potrzebujący pomocy medycznej ale też poszukiwacze mocniejszych wrażeń. Wszystkie pomidory i żarówki wliczając w to nakrętki z plastikowych butelek które posiadaliśmy rozeszły się w pierwszych minutach biegu patrolowego. Ratownicy prócz całodobowej pomocy w punkcie medycznym również czuwali nad bezpieczeństwem zlotowiczów podczas apelu inauguracyjnego jak i kończącego zlot, podczas polowej mszy na Świętym Krzyżu oraz podczas przemarszu na Święty Krzyż i z powrotem. Podczas z lotu braliśmy udział w pokazie ratowniczym gdzie wspólnie z druhami z OSP Bilcza udzielaliśmy pomocy ofiarom „symulowanego” wypadku drogowego. W sobotnie popołudnie zorganizowaliśmy również Chorągwiany Turniej Ratowniczy gdzie reprezentacje hufców w trzech kategoriach tj. harcerskiej, starszo harcerskiej i wędrowniczej wałczyły o punkty podczas symulowanych zdarzeń w których należało wykazać się nie tylko umiejętnościami udzielania pomocy ale również pracy w grupie. Ale oprócz pracy i służby mieliśmy czas na zabawę i udział w blokach programowych. Braliśmy udział w strzelaniu z paintballu gdzie niestety nie załapaliśmy się już na część konkursową z powodu udziału w meczu finałowym w harc mundialu gdzie zajęliśmy I miejsce w kategorii wędrowniczej. Na scenie zlotowej też mieliśmy swój mały akcent. W zespole „Pod Wiatr” który zagrał w sobotnim koncercie grał i śpiewał nasz ratownik dh pwd. Marcin Taćkiewicz. Ze sceny popłynęła dedykacja dla ratowników HCPP oraz dh. Dariusza Czupryńskiego. Ratownicy tak świetnie się bawili na koncercie, że nawet znaleźli się na scenie. Raz interweniując  i usuwając  na siłę próbującego zakończyć koncert prowadzącego dh. Wojtka i drugi raz rozgrzewając publiczność do głośnego skandowania „Bis, Bis, jeszcze siedem, jeszcze siedem”. Mimo zimnych nocy atmosfera na zlocie była naprawdę gorąca. Czekamy na kolejny, równie udany (a nawet lepszy) zlot chorągwi.

39 Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej – Kielce 2012

W dniach 15 – 29 lipca 2012 roku w Kielcach odbywał się 39 Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej – Kielce 2012 organizowany przez Chorągiew Kielecką Związku Harcerstwa Polskiego. Ratownicy HCPP mieli okazję zabezpieczać medycznie koncert Gospodarze – Gościom w dniu 15 lipca oraz Koncert Galowy który odbył się w sobotę 28 lipca. W zabezpieczeniu koncertów brała róznież udział Grupa Ratownictwa PCK Kielce.

Bardzo serdecznie dziękujemy ratownikom z Grupy Ratowniczej PCK w Kielcach za pomoc okazaną naszym ratownikom „w dotarciu” na miejsce koncertu Gospodarze – Gościom oraz za współpracę podczas obu koncertów.