Sobota ze zdrowiem

W dniu 4 lipca na Ostrowieckim rynku obył się piknik pod nazwą „Sobota Ze Zdrowiem” W trakcie pikniku na odwiedzających mieszkańców naszego miasta czekały punkty badań: pomiar cukru z paska, pomiar BMI, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar cholesterolu z paska, wyliczenie tkanki tłuszczowej i zwartości wody w organizmu. Można było też uzyskać porady lekarskie z zakresu internistyki, pediatrii, medycyny sportowej. Był też punkt rehabilitacji i fizykoterapii, Ambulans ŚRCKiK gdzie można było oddać krew, punkt dietetyczny i zdrowej żywność. W specjalnym namiocie Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy można było nauczyć się prostych zasad bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy podczas zasłabnięcia, omdlenia, utraty przytomności i zatrzymania funkcji życiowych. Ratownicy pokazywali też zasady RKO na fantomach a każdy uczestnik mógł sam poćwiczyć na fantomach oraz wziąć udział w pokazie pozoracji urazów. Odbył się też pokaz i ćwiczenia bezpiecznego zapinania dziecka w samochodzie. Punkt Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych służył poradami jak rozwiązać problem alkoholowy , zaś na stoisku Komendy Powiatowej Policji każdy mógł bezpiecznie i bez konsekwencji poczuć się jak „na drugim gazie” lub po zażyciu używek. Służyły temu specjalne narkogogle i alkogogle.
Dla najmłodszych uczestników przygotowany był bezpłatny zamek – zjeżdżalnia dla dzieci
Wydarzenie objęte było patronatem Prezydenta Miasta Jarosałwa Górczyńskiego.

Foto: Grzegorz Skiba, Kamil Stelmasik.

Piknik w PSP 7 – fotorelacja

 

 

W dniu 29 maja 2015 r ratownicy HCPP brali udział w ,, Pikniku z 7”. Podczas festynu wystawiono stoisko edukacyjne gdzie uczestnicy mogli poznać zasady pierwszej pomocy i poćwiczyć na fantomach. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się wykonywane przez ratowników sztuczne rany. Poniżej krótka fotorelacja.

Warsztaty Charakteryzacji Urazowej za nami.

W niedzielę 1 marca w pomieszczeniach Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy w budynku Publicznego Przedszkola nr 21 w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się nietypowe zajęcia. Warsztaty Charakteryzacji Urazowej zorganizowano dla ratowników, instruktorów i osób które prowadzą szkolenia pierwszej pomocy. W szkoleniu brało udział 15 osób w tym ratownicy HCPP, uczniowie klasy o profilu ratownictwa medycznego z Ożarowa, członkowie szkolnej grupy ratowniczej Zespołu Szkół nr 1 im. M. Kopernika w Ostrowcu oraz uczniowie klasy ratownictwa medycznego IV L.O. im. C.K. Norwida z Ostrowca.

Zajęcia prowadziła profesjonalna wizażystka i charakteryzatorka pochodzącą z Kunowa Izabela Jary, która ma już spore doświadczenie zdobyte podczas produkcji dla telewizji m. in. programów „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, sesje biznesowe, nagrania wideoklipów, reklam , pokazów mody czy sesji zdjęciowej m.in. Pauliny Paprockiej, która wygrała program”Top Model”.

- Podczas zajęć i ćwiczeń praktycznych kursanci używali profesjonalnych materiałów, które są wykorzystywane podczas produkcji TV i sesji zdjęciowych. Każdy z uczestników wykonywał osobiście kilka ran – mówi Izabela Jary.

W programie kursu znalazło się wykonywanie ran ciętych, ran postrzałowych, ran szarpanych, ran z ciałem obcym tj. np. wbitym kawałkiem szkła czy metalu. Wykonywano również rany pooparzeniowe I, II i III stopnia, rany ropiejące, złamania otwarte, rany głowy, ślady pobicia. Wszystkie te zajęcia zorganizowaliśmy po to by ratownicy i instruktorzy  mogli w sposób bardziej profesjonalny prowadzić szkolenia, zaś pozoracje i ćwiczenia były jak najbardziej realistyczne.

- Nasi kursanci będą mogli też oswoić się z widokiem krwi i zobaczyć jak może wyglądać prawdziwy uraz którego jeszcze nigdy nie widzieli – dodaje Dariusz Czupryński szef Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy.

- Warsztaty te są bardzo potrzebne i przydatne nam ratownikom również podczas ćwiczeń, które organizujemy sami dla siebie, by doskonalić swoje umiejętności, aby w razie konieczności móc udzielić pomocy profesjonalnie. Mówię o tym, gdyż sama jestem ratownikiem HCPP. Bycie członkiem grupy która jest jednostką wspierającą system Państwowe Ratownictwo Medyczne zobowiązuje by stale podnosić swoje kwalifikacje – ocenia Joanna Swat.

Warsztaty Ratownicze

Po raz kolejny Ratownicy HCPP przeprowadzili Warsztaty Ratownicze dla uczniów Liceum w Ożarowie z klasy o profilu ratowniczym. Warsztaty odbyły się w Nietulisku Dużym w dniach 23-25 styczeń 2015r. Wykłady i ćwiczenia (dużo ćwiczeń) to doświadczenie które potrzebne jest każdemu kto chce pomagać innym.

23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11 stycznia podczas 23 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ostrowcu działo się wiele. Koncert na Rynku, pokazy, licytacje, auta dawne i zabytkowe, auta terenowe, motocykle. W sztabie przez cały dzień widać było mundury harcerskie i uśmiechniętych wolontariuszy. Wśród nich byli również nasi ratownicy z HCPP którzy przez cały dzień pokazywali i uczyli jak udzielać pierwszej pomocy. Punkt edukacyjny był siedzibie sztabu. Ratownicy również zabezpieczali medycznie koncert na rynku. Na koniec wspólna fotka z gwiazdą zespołem No Name.

Kurs KPP w Jędrzejowie

W dniach 3-5 i 10-12 października Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy przeprowadziło Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla Strażaków z OSP Powiatu Jędrzejowskiego. Członkowie jednostek wchodzących w skład KSRG szkolili się w salach Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie.

Warsztaty na Lubiance

W dniach 27-30 maja 2014 roku w Harcerskim Ośrodku „Lubianka” w Starachowicach odbyły się zorganizowane prze HCPP, Warsztaty Ratownicze dla uczniów klasy o profilu ratowniczym z Zespołu Szkół im. M. Curie- Skłodowskiej z Ożarowa. Podczas zajęć odbywały się symulacje zdarzeń z kilkoma poszkodowanymi w różnych okolicznościach, wykłady, ćwiczenia. W związku ze zbliżającymi się wakacjami odbyły się również zajęcia z ratownikiem ŚWOPR z zasad bezpieczeństwa nad wodą oraz postepowania z osobą tonącą i ratowaniem po wyciągnięciu z wody.

22 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak co roku ratownicy Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy brali udział w Finale WOŚP. Podczas tegorocznego już 22 finału nasi ratownicy przez cały dzień w siedzibie sztabu w ODK na ul. Wspólnej prowadzili stoisko szkoleniowe gdzie każdy kto odwiedził sztab mógł skorzystać z porad i wskazówek ratowników oraz poćwiczyć na fantomach RKO oraz pozycje ratownicze. Podczas imprezy towarzyszącej na rynku ratownicy HCPP zorganizowali wspólnie ze Strażą Pożarną pokaz ratownictwa drogowego. Również dużym zainteresowaniem szczególnie wśród najmłodszych cieszyły się nasze samochody ratownicze i ich wyposażenie.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Grzegorza Skiby www.fotogenic.pl  

Restart Serca- Bijemy Rekord

W dniu 16 października wspólnie z uczniami z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego podczas Warsztatów Ratowniczych braliśmy udział w ustanowieniu rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Po raz pierwszy jesienią tego roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) i w ramach podnoszenia świadomości społecznej …o problemie nagłego zatrzymania krążenia (NZK) zorganizowany był „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca” pod nazwą „Restart a Heart” , który był odpowiedzią na Deklarację Parlamentu Europejskiego z czerwca 2012 roku, w której państwa członkowskie nawołują do ustanowienia Europejskiego Tygodnia Podnoszenia Świadomości o Problemie Nagłego Zatrzymania Krążenia. Celem inicjatywy jest powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane NZK. Punktem kulminacyjnym akcji był właśnie 16 października, kiedy akcja objęła młodzież wszystkich krajów w Europie, jak również członków Parlamentu Europejskiego, którzy byli uczeni udzielania pierwszej pomocy. Do akcji włączyła się także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która chciała pokazać całej Europie efekty Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Całe wydarzenie odbyło się 16 października 2013 roku  polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na jak największej ilości fantomów, a co za tym idzie przez jak największą ilość osób. Rzecz jasna ratownicy HCPP również włączyli się do akcji i na sali gdzie odbywały się warsztaty zgromadziliśmy 9 fantomów. RKO wykonywało 45 osób przez 30 minut zmieniając się co 5 minut. W sumie nastąpiło 6 zmian.