W niedzielę 16 sierpnia, w czasie „Spotkania z kulturą i tradycją” w mirzeckim amfiteatrze swój jubileusz obchodziły 4 zespoły folklorystyczne powstałe przed 15 laty w Osinach, Trębowcu, Tychowie Nowym i w Gadce. Spotkania i towarzyszący festyn zabezpieczali nasi ratownicy.

W dniu 9 sierpnia ratownicy HCPP – GRD Extreme zabezpieczali Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze w Dwikozach.

Wojewódzkie Święto Pomidora w Dwikozach

5 lipca Ratownicy Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy zabezpieczali stałą imprezę tj. Wojewódzkie Święto Pomidora w Dwikozach. Podczas imprezy ratownicy mieli okazję spotkać się z występującą na scenie Patrycją Kazadi. Gwiazda podpisała również dedykację dla naszych ratowników. Prócz Patrycji na scenie występował również zespół „Baciary”.

Warsztaty Charakteryzacji Urazowej

Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy zaprasza ratowników i instruktorów pierwszej pomocy na Warsztaty Charakteryzacji Urazowej które odbędą się 1 marca 2015 (niedziela). Początek o godzinie 10.00 w harcówce HCPP na os. Stawki 43 w Ostrowcu Św. W przerwie serwis kawowy. Zgłoszenia do 28 lutego (sobota) przez fb – proszę napisać do nas wiadomość. Opłata na miejscu przed rozpoczęciem zajęć.  Zapraszamy!

Szkolenie 6-cio latków

18 lutego 2015 r. po raz kolejny odwiedził przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 21 zespół ratowniczy. Wolontariusze – ratownicy z Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy uczyli przedszkolaków jak prawidłowo udzielić pomocy osobie potrzebującej. Dzieci obejrzały film wprowadzający, w którym szczególną uwagę zwrócono na numery alarmowe. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć sprzęt medyczny, uczyły się, jak wykonuje się masaż serca, jak zabezpieczać rany, stłuczenia i złamania. Miały też możliwość wcielenia się w rolę osoby poszkodowanej. Miały malowane na ciele rany i siniaki. W zajęciach nie tylko aktywnie uczestniczyły dzieci, lecz również do ćwiczeń chętnie dołączyły panie nauczycielki, które wykazały się bardzo dobrą znajomością z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Zdobyta wiedza sprawiła, że dzieci poczuły się „małymi ratownikami”. Każdy z nas powinien wiedzieć jak ważne jest wprowadzanie tematyki  pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych właśnie poprzez zabawę.

Styczeń-Luty miesiącami szkoleń.

W miesiącach styczniu i lutym odbyły się szkolenia z zakresu pierwszej pomocy prowadzone przez naszych ratowników dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Serię szkoleń rozpoczęliśmy 12 stycznia na wykładzie Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSBiP w Ostrowcu. Kolejne szkolenie w dniu 21.01. to spotkanie w Klubie Kobiet Aktywnych w Jędrzejowie gdzie udział brali również panowie. W obu spotkaniach uczestniczyła lek. med. Danuta Barańska z-ca kierownika ds. medycznych ostrowieckiego pogotowia. 28 stycznia szkoliliśmy pracowników Wólczanki w Ostrowcu. Dzieci również doczekały się na swoją kolej i tak w PSP nr 7 w Ostrowcu Św. 11 lutego w klasie 4b na lekcji przyrody pokazano uczniom jak udzielać pierwszej pomocy. Według wskazówek ratowników medycznych, uczniowie w praktyczny sposób uczyli się jak zachować się w przypadku ataku epilepsji, w jaki sposób pomóc człowiekowi przytomnemu i nieprzytomnemu oraz jak prawidłowo poinformować służby medyczne o zaistniałej sytuacji.

Dwa Międzynarodowe Turnieje Piłki Ręcznej

 

W dniach 19-21.12.2014 roku ratownicy HCPP i działającej w jej strukturze GRD Extreme zabezpieczali rozgrywki podczas trzy dniowego turnieju piłki ręcznej Odlewnia CUP.  Impreza miała charakter międzynarodowy. W turnieju grali reprezentacje młodzieżowe Rosji, Rumuni, Polski oraz drużyna gospodarzy KSZO Odlewnia Ostrowiec. Kolejny turniej po przerwie świąteczno- noworocznej odbywał się w Ostrowcu i Opatowie. Rozgrywki były eliminacjami do Mistrzostw Świata Juniorów które odbędą się w 2015 roku w Brazylii. O awans walczyli reprezentacje Francji, Macedonii, Czech i Polski.

 

Orszak Trzech Króli

W dniu 6 stycznia 2015 roku w Ostrowcu Św. po raz drugi został zorganizowany Orszak Trzech Króli. Trzy grupy mieszkańców wyruszyły z trzech punktów by się spotkać wspólnie na płycie Rynku. Nad grupami „żółtą” i „czerwoną” podczas przejścia z pod parafii na Pisakach i parafii na Ogrodach czuwali ratownicy HCPP w dwóch ambulansach. Dodatkowo pełniliśmy służbę medyczną podczas głównych uroczystości na Rynku.
 

Odsłonięcie Pomnika Niepodległościowego w Ożarowie

9 października 2014r. w setną rocznicę pierwszych nominacji oficerskich w 1. Pułku Piechoty Legionów, odsłonięty został w Ożarowie Pomnik Niepodległościowy. Pomnik składa się z czterometrowego postumentu, na którym umieszczony jest zrywający się do lotu orzeł. Patronat honorowy nad uroczystością objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Patriotyczne święto w Ożarowie zaszczycili przedstawiciele rządu, władz województwa, powiatu i gminy. Podczas odsłonięcia pomnika asystę honorową wystawiła Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych. W uroczystościach wzięła udział Orkiestra Wielonarodowościowej Brygady z Lublina oraz Dowództwo Garnizonu Sandomierz. Uroczystości towarzyszyła sesja historyczna Rady Miejskiej. Całość imprezy zabezpieczali ratownicy HCPP

Warsztaty na Lubiance

W dniach 27-30 maja 2014 roku w Harcerskim Ośrodku „Lubianka” w Starachowicach odbyły się zorganizowane prze HCPP, Warsztaty Ratownicze dla uczniów klasy o profilu ratowniczym z Zespołu Szkół im. M. Curie- Skłodowskiej z Ożarowa. Podczas zajęć odbywały się symulacje zdarzeń z kilkoma poszkodowanymi w różnych okolicznościach, wykłady, ćwiczenia. W związku ze zbliżającymi się wakacjami odbyły się również zajęcia z ratownikiem ŚWOPR z zasad bezpieczeństwa nad wodą oraz postepowania z osobą tonącą i ratowaniem po wyciągnięciu z wody.